Rodzaje opraw książkowych dają kilka możliwości zastosowania, z których każda ma specyficzne zalety. Właściwie dobrany typ oprawy książkowej to istotny warunek dla wydawnictwa, bowiem wpływa na cenę końcową produktu oraz na jego trwałość i praktyczne aspekty użytkowania.
Tematyka związana z rodzajami opraw książkowych jest dość złożona, a specjalizacja zawodowa tej ważnej części poligrafii, to introligatorstwo. Choć elektroniczne wydania publikacji książkowych mają mocny udział na rynku, to jednak papierowa wersja książki niezmiennie pozostaje przyjazna dla wzroku, a szelest przewracanych stron stanowi niepodważalny urok.
Oprawa książkowa – to samo co okładka?
Z technicznego punktu widzenia oprawa książkowa nie jest tym samym co okładka. Tu należy się krótkie wyjaśnienie, bowiem na oprawę książkową składają się dwie części:
- okładka, czyli zewnętrza część będąca okładziną – przednią i tylną;
- wkład, czyli wewnętrzna część zbudowana ze składek.
Okładka i wkład tworzą razem oprawę książki.
Opisując rodzaje opraw książkowych posługujemy się też pojęciami:
- grzbietu książki, czyli powierzchni łączącej okładzinę przednią z tylną;
- okładziny przedniej i tylnej, czyli tego co w powszechnym rozumieniu nazywa się okładką;
- wyklejki, czyli części łączącej wkład z okładziną (stosowane do twardych opraw);
- oklejki, czyli papierowej, skórzanej lub włókninowej powłoki na zewnątrz oprawy. Spaja ona grzbiet z twardymi okładzinami.
Arkusze wkładu mogą być połączone z pomocą kleju lub szycia.
Rodzaje opraw książkowych ze względu na technikę łączenia
Możemy wyróżnić trzy rodzaje opraw książkowych, jako kryterium biorąc metodę łączenia wkładu i okładki
Oprawa zeszytowa | Oprawa klejona | Oprawa specjalna |
Wykonana przy pomocy zszywek – gdy grzbiet jest krawędzią. | Grzbiet płaszczyznowy spajający przy pomocy kleju składki. Najczęstszym układem jest jeden na drugim. | Spajająca wkład i okładki poprzez sklejenie albo zszycie i wyklejkę. |
Rodzaje opraw książkowych – oprawa twarda
Oprawa twarda zapewnia trwałość i eleganckie wykończenie. Książka oprawiona w ten sposób prezentuje się zacnie i jest najlepszym sposobem oprawienia publikacji obszernych. Okładziny w tym przypadku są wykonywane najczęściej z płótna, skóry, tworzyw sztucznych lub kartonu.
Wśród opraw twardych także mamy kilka wariantów wykonania ze względu na łączenie, i tu możemy wyszczególnić oprawę twardą szytą, klejoną oraz szyto klejoną.
Rodzaje opraw książkowych – oprawa miękka
Oprawa miękka to najpopularniejszy typ. Okładziny są tworzone najczęściej z kartonu w uszlachetnionej wersji. Dzięki temu oprawa jest lekka, giętka i odporna na uszkodzenia. Ten rodzaj oprawy jest estetyczny i wystarczająco trwały, by zapewnić komfortowe użytkowanie.
Wśród opraw miękkich także mamy różne sposoby łączeń. Oprawa miękka może być klejona (doskonała opcja dla tego rodzaju katalogów i reklamowych bloczków), szyta (dla katalogów szytych i książek) oraz szyto klejona, gdy łączenie jest wykonane tak jak przy oprawie twardej szytej.
Zapoznaj się z naszym poradnikiem porównującym oprawę miękką i twardą i wybierz najlepszą dla siebie opcję.
Rodzaje opraw książkowych – oprawa zeszytowa
Oprawa zeszytowa spaja okładkę i pozostałe elementy przy użyciu zszywek – prostych lub oczkowych. To dobra i skuteczna metoda łączenia pod warunkiem, że publikacja nie przekracza 100 stron. Dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla czasopism i folderów o charakterze reklamowym.
Rodzaje opraw książkowych – oprawa spiralna
O oprawie spiralnej mówimy, gdy składki i okładka są połączone przy pomocy spirali – metalowej lub z tworzywa sztucznego. Taki rodzaj łączenia jest trwały i ma wiele praktycznych walorów. Arkusze wewnątrz oprawy nie są ze sobą sklejone ani zszyte. W praktycznym aspekcie – taki rodzaj oprawy pozwala płasko rozłożyć okładki bez ryzyka uszkodzenia. Całość pozostaje stabilna na biurku czy stole, co ułatwia korzystanie. To doskonały sposób oprawy dla terminarzy i notesów firmowych.
Komentarze są wyłączone