Oprawa książki – twarda czy miękka?

Zarówno oprawa twarda jak i miękka mają swoje wady i zalety. Wybór sposobu oprawienia książki musi być poprzedzony analizą wszystkich argumentów i ustaleniem priorytetów. Trzeba rozstrzygnąć czy istotna w danym przypadku jest estetyka czy względy praktyczne. Do jakiego rodzaju użytku publikacja jest przeznaczona?

Cechy twardej oprawy:

Książka w twardej oprawie z pewnością prezentuje się elegancko. Takie wydawnictwo jest też o wiele bardziej trwałe. Wnętrze jest w tym przypadku lepiej chronione, nie ma ryzyka zaginania kartek lub ich mechanicznego uszkodzenia. Książki w twardej oprawie mogą przetrwać dziesiątki a nawet i więcej lat.

Ze względu na materiały używane do wykonania twardej oprawy książki, jest to związane z większym kosztem. Taka książka siłą rzeczy musi być droższa. Kolejne minusy to waga oraz poręczność. Jeżeli korzystając z nich użytkownik będzie je także transportował – w plecaku, torbie, walizce – wyższa waga będzie w tym przypadku wadą. Trudno też taką książkę czytać np. w podróży, utrzymując ją jedną ręką.

Cechy miękkiej oprawy

Miękka oprawa książki to przede wszystkim dużo niższy koszt. Tego rodzaju okładka jest mniej trwała, łatwiej ją uszkodzić. Po pewnym czasie jej narożniki wyginają się i deformują. Dlaczego więc mielibyśmy ją brać pod uwagę?

Miękka okładka jest najlepszym rozwiązaniem dla książek o charakterze edukacyjnym: podręczników, zeszytów ćwiczeń, instrukcji. To są książki, które nosi się do szkoły, na uczelnię, na kursy językowe i itp. Często są wertowane i niejednokrotnie są przeznaczone do jednorazowego użytku, wykonywania bieżących notatek i zapisków, na przykład ćwiczenia z języka obcego.

Przewodniki turystyczne należą do książek, w których ważny jest poręczny format i niska waga. Muszą mieścić się w plecaku i nie obciążać dodatkowo bagażu podróżników. Drugą sprawą jest fakt, że wydawnictwa turystyczne mają stosunkowo krótki termin przydatności, szczególnie jeśli chodzi o informacje praktyczne: o hotelach, komunikacji, miejscach rozrywki i cenach. W ciągu kilku lat wiadomości o danym miejscu mogą stracić na aktualności. Dlatego wydawanie książek z tego segmentu w trwałej i wysokiej jakości postaci, mija się z celem i jest niepotrzebnym podnoszeniem kosztów wydania.

Podsumowanie

W twardej oprawie warto wydawać dzieła literatury, encyklopedie oraz albumy – fotograficzne i malarskie. Pięknie się prezentują, a korzystamy z takich wydawnictw w momentach spokoju i komfortu. Raczej nie w tramwaju czy na plaży 😉

Miękka oprawa jest niedroga, ale i krótkotrwała. Jeśli książka z definicji będzie użytkowana tylko, w specyficznych warunkach, do określonych celów, np. nauki, a jej treść szybko się zdezaktualizuje, jak informator turystyczny, to lepiej postawić na ekonomię i lekkość.

Oprawa twardaOprawa miękka
+ elegancka + trwała + bardzo dobrze chroni kosztowna cięższa mniej poręczna+ lekka + tańsza + łatwiejsza w użyłkowaniu + bardziej poręczna nietrwała podatna na uszkodzenia szybko się wyciera

Komentarze są wyłączone