Papier ekologiczny – z czego się robi?

Papier ekologiczny często nasuwa skojarzenia z kartką w kolorze szaro-beżowym. Owszem, jest to jedna z opcji gdy planujemy design określonych produktów. Ale przy współczesnej technologii ekologiczny papier nie oznacza materiału słabszego pod względem estetycznym czy parametrów technicznych. Papier ekologiczny to temat na tyle szeroki, że spokojnie można napisać i wydać o tym książkę. Oczywiście na papierze ekologicznym i drukiem ekologiczny.

Papier ekologiczny – jak powstaje?

Papier, zarówno ten standardowy, jak i ekologiczny, to szeroka gama produktów o różnych cechach i właściwościach. Rozróżniamy w branży kilka gatunków papieru. Aby powiedzieć o papierze, że jest ekologiczny – musi on pochodzić przynajmniej w jakiejś części z recyklingu. Makulatura, która stanowi surowiec wtórny, może być podstawą papieru ekologicznego w 100% lub w mniejszej proporcji.

Makulatura będąca surowcem wtórnym, to papier już zadrukowany – gazety, ulotki, stare lub niewykorzystane materiały poligraficzne itp. Tego rodzaju materiały trafiają do rozwłókniacza, gdzie poprzez zmieszanie z gorącą wodą, odseparowane zostają celulozowe włókna.

Recykling papieru polega na mechanicznym pozbywaniu się zanieczyszczeń. Oczyszczanie odbywa się w kilku etapach. Masa powstała w rozwłókniaczu jest poddawana filtracji na specjalnych sitach, które oddzielają zbędne wtrącenia.

Jeżeli recykling makulatury służy do wytwarzania falistej tektury lub papieru do pakowania – odbarwianie nie jest już potrzebne. Natomiast przy produkcji papieru, który będzie służył jako papier gazetowy lub do pisania i drukowania – przed nami kolejny proces. Papier jest pozbawiany farby drukarskiej poprzez dodanie do tej mieszaniny odpowiednich związków chemicznych. Może to być mydło, kwasy tłuszczowe lub nadtlenek wodoru, krzemian sodowy lub wodorotlenek sodu.

Papier ekologiczny – nie tylko makulatura

Produkcja papieru ekologicznego to nie tylko ponowne wykorzystywanie makulatury. Do wytwarzania papieru ekologicznego mogą służyć odpady, z których da się pozyskać celulozę. W ten sposób powstaje papier jabłkowy. Nowoczesna technologia zna również sposoby wykorzystywania skórek z owoców cytrusowych i łupin orzechów. Włókna mogą być też pozyskiwane ze zużytych tkanin, np. starych ubrań.

Dlaczego papier ekologiczny jest tak ważny?

Papier ekologiczny oznacza mniejsze zużycie energii oraz wody – zasobów, o które musimy dbać i których nie wolno nam marnować. Do procesu odzyskiwania papieru z makulatury potrzeba mniejszych nakładów prądu i wody niż przy produkcji z drewna. Produkcja papieru ekologicznego jest dziś bardzo wydajna, bowiem z jednej tony makulatury jesteśmy w stanie uzyskać 900 kg papieru. To doskonały wynik. W ten sposób możemy sprawić, że gospodarka leśna odetchnie. Zostawmy nasze drzewa na dłużej w lesie i nie wyczerpujmy tych zasobów gdy istnieją inne możliwości.

Jakość papieru ekologicznego – czy można mu coś zarzucić?

Papier produkowany metodą ekologiczną nie odbiega jakością od tego, który wytwarzany jest standardowo. Właściwie powinniśmy przyznać, że papier ekologiczny, który nie został poddany zabiegom wybielającym i udoskonalającym, jest bardziej atrakcyjny! Szczególnie jeśli idzie i produkcję notesów ekologicznych, wizytówek i materiałów marketingowych. Papier o nieregularnej powierzchni i odrobinę ciemniejszej tonacji często jest postrzegany jako ładniejszy przez swoją unikatowość.

To także kwestia świadomości środowiskowej. Przedsiębiorstwo, które inwestuje w takie akcesoria jak ekologiczne terminarze firmowe jest odbierane, szczególnie przez ludzi młodych, jako nowoczesne i postępowe. Powiedzmy sobie szczerze – w obliczu współczesnych zmian klimatycznych negowanie ekologicznych wyborów jest zwyczajną ignorancją.

Komentarze są wyłączone