Spady drukarskie to termin, który powinien być dobrze znany grafikom i projektantom materiałów marketingowych – ulotek, wizytówek, katalogów, itp. Początkującym w tej dziedzinie może się zdarzyć, że poświęcą dużo czasu na dopieszczenie wizytówki lub ulotki, będzie ona na ekranie komputera wreszcie idealna. A w odpowiedzi na przesłany do druku plik, dowiadują się, że brakuje uwzględnienia spadów. O co chodzi?
Definicja spadów drukarskich
Spady drukarskie, najściślej ujmując, są obszarem druku wykraczającym poza krawędź ostatecznej wersji publikacji. Spad służy do tego, by druk był możliwy do wykonania do samego brzegu papieru, czyli krawędzi powstałej po przycięciu arkusza. Spad może zajmować do 5 mm.
W uwzględnianiu spadów drukarskich chodzi o to, by stworzyć margines, który poszerzy nasz projekt graficzny z każdej ze stron. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przycięcia druku, zgodnie z zaplanowanym przez nas wymiarem. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku projektów, w których zastosowano tło w kolorze.
Jak uniknąć problemów ze spadem drukarskim?
Spad drukarski to nic innego jak pasek odpadowy. Trudności w realizacji projektów wynikają z niedostatecznej znajomości branży drukarskiej i podstawowych zasad funkcjonowania poligrafii. Aby uniknąć nieporozumień i nie opóźniać działań, należy koniecznie zapoznać się wytycznymi drukarni.
Spad drukarski to wąski obszar na krawędziach grafik lub tekstów przeznaczonych do wydrukowania. Jest niezbędnym elementem projektu. Potrzebny jest do uwzględnienia marginesu możliwych błędów maszyny drukarskiej. W ostatecznej wersji przygotowywanych do druku materiałów, pasek ten zostanie odcięty. Dlatego tak ważne jest, by na etapie projektowania uwzględnić margines wolnej przestrzeni na druku, by nie zaburzał estetyki i proporcji.
Sprzęt służący do cięcia drukowanych materiałów, taki jak gilotyny czy krajarki, nie jest idealnie precyzyjny. Stąd wynika konieczność zapewnienia przestrzeni dającej bezpieczeństwo i możliwość mikroprzesunięć.
Tło drukarskie – jak powinno być przygotowane?
Przygotowując projekt wizytówki czy ulotki, warto od samego początku stworzyć margines o szerokości 5 mm. Powinien on pozostać pusty. Za tą granicą będzie przebiegała linia cięcia druku reklamowego oraz spad. Ważne jest, by grafika na zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi została nieco poszerzona właśnie na spad. Jeżeli projekt w ten sposób będzie zaplanowany – unikniesz na wydrukach białych pasków, które mogłyby zaburzać efekt końcowy, czyniąc nieeleganckie ramki.
Spad drukarski można przygotować także na końcu – jeśli zapomniałeś o tym wcześniej lub dopiero dowiedziałeś się o takiej konieczności. Eksportując przygotowany projekt do formatu PDF skorzystaj z ustawień. Tam masz możliwość wybrania opcji „ustawienia drukarskie”. Znajdziesz w nich „margines na spad” – należy go zaznaczyć. W tym miejscu będziesz mieć możliwość wpisania szerokości.
Przygotowując projekt materiałów często możemy też skorzystać z szablonu do kresek do wydrukowania, udostępnianego przez drukarnię. To bardzo praktyczny i prosty sposób, by wpasować naszą grafikę i tekst do wymaganego wzorca.
Komentarze są wyłączone